PIELGRZYMKA NA CYPR ŚLADAMI PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN : KURION- PAFOS – GEROSKIPOU – ŚW. .NEOFIT– PETRA TOU ROMIOU – NIKOZJA – GÓRY TROODOS – LANIA – KYKKOS – OMODOS– LARNAKA – MECZET TEKKE – KITI- LEFKARA– SALAMINA – FAMAGUSTA – VAROSIA ( PIELGRZYMKA SAMOLOTOWA)

Informacje podstawowe

Termin od: 3.02.2024
do: 10.02.2024
Czas trwania: 8 DNI
Cena: 1950 Zł + 430 Eur

Program

Główny organizatorem pielgrzymki jest Biuro Piotr Travel.

CYPR to uświęcone miejsce zaraz po Ziemi Świętej. Błogosławiona kraina – perełka Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się jednym z największych skupisk kościołów i okazałych klasztorów dawnego Cesarstwa Bizantyjskiego. Chrześcijaństwo dotarło na Cypr wraz z apostołami, Świętym Pawłem i Świętym Barnabą, który pochodził z Cypru, jego kuzynem Świętym Markiem – ewangelistą, oraz ze Świętym Łazarzem, który po zmartwychwstaniu Jezusa, przybył na Cypr i był biskupem w Larnace. Szczególne znaczenie mają kościoły poświęcone Świętemu Krzyżowi. To Św. Helena, matka Konstantyna Wielkiego, która zawitała na Cypr podczas powrotu z Jerozolimy, zostawiła tu relikwie Krzyża Św. i Św. sznura, którym związany był Jezus, to Św. Helena odegrała istotną rolę w torowaniu drogi chrześcijaństwa na wyspie. CYPR urzeka wyspiarską przyrodą, sprzyjającym klimatem, najcieplejszym w Europie. Marcowa wiosna pokazuje Cypr, jako kwitnąca krainę pachnącą kwiatami i wczesnymi owocami. Nie brakuje tu także urokliwych wąskich uliczek Do spacerów, licznych tawern z lokalną kuchnią. I tego wszystkiego, czego szukamy w pełnych życia miastach.

 

1 DZIEŃ /3.02/: TRANSFER – CZAS WOLNY – WYPOCZYNEK
 
Zbiórka uczestników i transfer na lotnisku Warszawa- Radom. Lot bezpośredni na Cypr: Transfer do Limassol. Spacer po mieście, promenada palmowa. Zakwaterowanie. Obiadokolacja i nocleg.
2 DZIEŃ /4.02/: KURION – GEROSKIPOU – PAFOS – ŚW. NEOFIT – PETRA TOU ROMIOU
Po śniadaniu wyjazd do KURION – kompleks archeologiczny położony w obszarze terytorium brytyjskiego Akrotiri i antycznego miasta z XII w. p.n.e., w którym tak naprawdę rozpoczyna się historia Cypru. Ruiny starożytnego Kurionu wznoszą się na klifowym wzgórzu – miasto to stanowiło niegdyś miejsce kultu Apollina, a następnie siedzibę chrześcijańskiego biskupa. Przejazd do JEROSKIPOU. Wizyta w bizantyjskim kościele Agia Paraskevi z IX/X w. To trójnawowa, pięciokopułowa cerkiew zbudowanym na ruinach starożytnej świątyni Afrodyty. Odwiedzimy Pracownię tworzenia słynnych galaretek LOUKOUMIA. Dalej przejazd do PAFOS – wpisane na listę UNESCO ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki z IVw. Agias Kiriakis, Msza Św. Odeon, park archeologiczny ze słynnymi mozaikami rzymskimi III-V w. n.e, w których odkryciu brali udział polscy archeolodzy. Wizyta w TALA. Klasztor Św. Neofita – pustelnika – monaster jednego z najbardziej czczonych na Cyprze świętych. Zobaczymy jego jaskiniową celę, freski z XII i świątynię. W drodze powrotnej zatrzymamy się przy Skale Afrodyty – PETRA TOU ROMIOU, gdzie według podań w jej pobliżu wyszła na brzeg narodzona z piany morskiej grecka bogini Afrodyta. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

3 DZIEŃ /5.02/: NIKOZJA
Śniadanie. Przejazd do NIKOZJI – stolicy Cypru, która pozostaje nadal jedyną na świecie podzieloną stolicą, z częścią północną (turecką) i częścią południową (grecką), oddzielonymi od siebie „zieloną linią” zdemilitaryzowaną i utrzymywaną przez ONZ. Podział stolicy nastąpił już w 1964 roku, ale to turecka inwazja ostatecznie podzieliła miasto na pół w 1974 roku. Spacer: malownicza starówka, Odwiedzimy muzeum Archeologiczne lub Bizantyjskie z piękną kolekcją dzieł religijnych stanowi część Centrum Kultury Arcybiskupa Makariosa II. Następnie Katedra Św. Jana tuż obok Muzeum. Wewnątrz znajduje się złocony ikonostas, ściany i sufit w całości pokryte pięknymi freskami. Ta piękna, prawosławna katedra została wybudowana w 1662 r. na ruinach benedyktyńskiego klasztoru. Tutaj odbywają się intronizacje arcybiskupów Cypru. Spacer po jednej z najbardziej malowniczych części miasta. Powrót do hotelu; obiadokolacja i nocleg.

4 DZIEŃ /6.02/: GÓRY TROODOS – LANIA – KYKKOS – OMODOS Po śniadaniu przejazd w góry TROODOS. Przejazd do wioski LANIA, znanej z tradycyjnych kamiennych domów i wąskich, uroczych brukowanych uliczek. Dalej pojedziemy do jednego z największych na Cyprze klasztorów prawosławnych KYKKOS, którego freski i mozaiki wprawią w zachwyt każdego. Monaster słynie z wielu świętych relikwii. Najcenniejszą jest Ikona Matki Bożej, którą według tradycji, namalował sam św. Łukasz Ewangelista. Na terenie klasztoru znajduje się grób Makariosa III – zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w latach 1950–1977 oraz prezydenta Republiki Cypru od 1960 do 1977. Przejazd do górskiej wioski OMODOS. Zwiedzanie Klasztoru Św. Krzyża, w którym znajduje są cząstka Krzyża Pańskiego i Świętego Sznura. (którym Jezus Chrystus został związany – jedyna taka relikwia na świecie), kamień z Golgoty, czaszka apostoła Filipa oraz 26 fragmentów relikwii innych świętych (m.in. św. Mikołaja, św. Barbary). Wizyta w winnicy połączona z degustacją cypryjskich trunków: słynne wino COMMANDARIA, które uważane jest za najstarsze wino na świecie i wciąż produkowane i lokalna wódka z winogron ZIWANIA. Możliwość zakupu. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

5 DZIEŃ /7.02/: KITI – LARNAKA – LEFKARA

Śniadanie. Przejazd do LARNAKA, miasta jednego z najsławniejszych filozofów starożytnej Grecji, twórcy stoicyzmu, Zenona z Kition. Spacer promenadą. Wizyta w Cerkwii Świętego Łazarza z IX w., gdzie w podziemiach znajdują się grób i relikwie św. Łazarza, wskrzeszonego przez Chrystusa. Dalej przejazd do MECZET Hala Sułtan Tekke z grobem ciotki Mahometa położony malowniczo nad Jeziorem Słonym. Nastepnie do wioski KITI – zwiedzanie Kościoła Angeloktisti –„zbudowany przez Anioły”. Ten XI-wieczny bizantyjski kościół, został wzniesiony nad ruinami wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Przetrwała oryginalna absyda wraz z jednym z najwspanialszych przykładów sztuki bizantyjskiej okresu Justyniańskiego – rzadką, VI-wieczną mozaiką Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem pomiędzy dwoma archaniołami. W drodze powrotnej odwiedzimy wioskę LEFKARA, znaną z: tradycji koronkarskich, które w 2009 roku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO; wykonywanych ręcznie rzeźb oraz nietypowej architektury. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg. Powrót do hotelu; obiadokolacja i nocleg.

6 DZIEŃ /8.02/: SALAMINA – FAMAGUSTA – VAROSIA

Śniadanie. Wyprawa na turecką stronę Cypru. Przejazd i zwiedzanie SALAMINY – dokąd przypłynął św. Paweł z Barnabą – spacer po ruinach starożytnego miasta, które według legendy założył Teukros, bohater wojny trojańskiej. Zobaczymy też klasztor i kaplice, w podziemiach, której znajduje się grób Św. Barnaby Apostoła, uznawanego za założyciela i patrona kościoła na Cyprze. Przejazd do FAMAGUSTY na wschodzie Cypru. Spacer po starym mieście otoczonym średniowiecznymi murami obronnymi, jednymi z najlepiej zachowanych weneckich obwarowań. Kościół Św. Piotra i Pawła, wizyta w katedrze św. Mikołaja, obecnie meczet Lala Mustafy Paszy, uznawanym za najpiękniejszą gotycką budowlę na wyspie. Famagusta w 2007 r. została objęta patronatem UNESCO. Czas wolny. Przejazd obok miasta – widma VAROSIA, opuszczonego przez greckich mieszkańców podczas inwazji tureckiej w 1974r. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg

7 DZIEŃ /9.02/: WYPOCZYNEK Śniadanie. Czas wolny. Odpoczynek. Spacer po okolicy, zakupy, plaża. Obiadokolacja i nocleg.

 8 DZIEŃ /10.02/: TRANSFER NA LOTNISKO – POWRÓT DO POLSKI Po śniadaniu transfer na lotnisko. Powrót do Polski. Lot bezpośredni CYPR – WARSZAWA- RADOM. Zakończenie pielgrzymki.

 

 

Świadczenia

Przelot samolotem , Bagaż 20Kg + 10Kg (40x30x20) + plecak/torba ,7 noclegów w hotelach. 2,3 os , Wyżywienie wg programu , Ubezpieczenie KL, NNW , Opieka duchowa kapłana , Opieka pilota

Uwagi

W koszt nie wliczono ceny biletów do niektórych zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, parkingi, opłaty drogowe, winety i inne koszty realizacji programu - 90 euro *Zapisując się na listę należy zgłosić telefonicznie lub osobiście do biura następujące dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, pesel, serię i nr dowodu osobistego lub paszportu, telefon komórkowy oraz przelać na nr konta bankowego Biura kwotę 300 zł tytułem zadatku Pełną kwotę w złotówkach należy dokonać 1 miesiące przed wyjazdem. Opłaty w Euro dokonujemy w autokarze dla pilota grupy lub na konto Biura. Faktury wystawiamy do 7 dni po zakończeniu usługi. Program będzie zrealizowany w całości – kolejność może ulec zmianie Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie w przypadku zaistnienia sytuacji od organizatora niezależnych. Szczegóły ustala pilot w porozumieniu z kierownikiem grupy. Przyjmujemy zamówienia na wyjazdy grupowe i organizowane przez parafie.

Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie w przypadku zaistnienia sytuacji niezależnych od organizatora.