Truskawiec – Sanatorium ”Szachtar”

Informacje podstawowe

Termin od: 12.05.2018 r.
do: 26.05.2018 r.
Czas trwania: 15 dni
Cena: 1750 zł

Program

Turnusy rehabilitacyjno – rekreacyjne

Sanatorium „Szachtar” jest jednym z najlepszych balneologicznych ośrodków w Truskawcu. Wchodząc do środka, wczasowicze przekonują się, że Szachtar jest sanatorium współczesnego poziomu. Po prostu robi wrażenie. Stąd każdego roku głównie Polacy są gośćmi tego obiektu.

1 dzień
Wyjazd z Ełku o godz. 17:00 (Plac Katedralny).
Od 2 do 14 dnia
Około południa dojazd do Truskawca. Zakwaterowanie, odpoczynek. Dla chętnych spacer po Truskawcu, kolacja i nocleg. Pobyt w Sanatorium „SZACHTAR”. Dla chętnych wycieczki z polskim przewodnikiem do Drohobycza, Lwowa oraz widowisko w miejscowym Delfinarium, wieczór integracyjny.
15 dzień
Śniadanie, wyjazd z Truskawca. Powrót do Ełku w godzinach wieczornych.

Zestaw zabiegów leczniczych w cenie pobytu:
Kąpiele: mineralne, perełkowe i ziołowe. Inhalacje alkaliczne z dodatkiem ziół lub olejków. Hydroterapia: natryski stałe, ruchome, kąpiele wirowe. Zabiegi ginekologiczne. Ziołowe mikro lewatywy. Fizjoterapia: rurki kwarcowe, UHF terapia, galwanizacja, elektroforezy medyczne, terapia ampli pulsem, diadynamik, magnetoterapia, laseroterapia, darsonwalizacja; terapia ultradźwiękowa, jonoforeza, kuracja lampą „Biotron”, elektroforeza medyczna, terapia laserowa. Aromaterapia. Okłady z glinki lub okłady ozokerytowe (ciała, dłoni, stóp). Aqua-aerobik. Basen. Siłownia. Masaż górnego odcinka kręgosłupa. Ponadto na miejscu dostępne są niestandardowe zabiegi medyczne: delfinoterapia, hirudoterapia (leczenie pijawkami), ozonoterapia, akupunktura i inne. Chętni mogą dobrać inne, bardzo tanie zabiegi płatne – np. 0,5 godz. super masaż pleców za niespotykaną w Polsce cenę ok. 18 zł. A także tańsze niż w Polsce usługi: medyczne, okulistyczne, kosmetyczne, stomatologiczne (np. koronka kosztuje ok. 30 Euro). Obsługa sanatorium mówi po polsku.

Miasto Truskawiec – ukraiński (niegdyś polski) kurort uzdrowiskowy,liczy 35 tys. mieszkańców i posiada ponad 30 sanatoriów. Od polskiej granicy oddalony 90 km a od Lwowa 100 km. Obowiązującą walutą na Ukrainie jest hrywna (UAH), którą można kupić na granicy lub najlepiej w samym Truskawcu. Jej kurs w granicach: 1 UAH = 0,13 – 0,15 zł. Inne waluty są zbędne, wystarczą złotówki. W większości sklepów, kawiarń, restauracji można płacić kartą bankomatową.

Truskawiec – jedno z najstarszych i najbardziej znanych uzdrowisk na Ukrainie i poza granicami, położony na malowniczym przedgórzu Karpat, w odległości 100 km od Lwowa i 90 km od ukraińsko-polskiej granicy. Unikalne w skali światowej pokłady wód mineralnych (15 źródeł – Naftusia, Sofia, Maria, Bronisława, Józia, Edward i inne), złoża wosku górskiego, klimat Truskawca oraz zabiegi dają bardzo dobre wyniki lecznicze w chorobach nerek (kamica), układu moczowego, chorobach wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, chorobach przewodu pokarmowego, cukrzycy, chorobach kobiecych i zapaleniach prostaty. Truskawiec posiada pełną infrastrukturę uzdrowiskową, a w tym liczne, nowoczesne zakłady sanatoryjne, wspaniałe pijalnie wód mineralnych, parki zdrojowe i czyste powietrze. Przyjemne spędzenie wolnego czasu umożliwiają liczne kawiarnie, restauracje, sale koncertowe i muzea. W Truskawcu występują trzy zasadnicze czynniki wpływające na unikalność tego miejsca pod względem leczniczym. Po pierwsze: klimat i czystość powietrza. Jest to podstawowy warunek dobrego wypoczynku i rekonwalescencji kuracjuszy w sanatoriach. Truskawiec z racji tego, iż położony jest na Przedgórzu Karpackim, nie posiada ostrego klimatu górskiego. Klimat Truskawca typowy jest więc dla Przedgórza Karpat Wschodnich: dość ciepłe lato, stosunkowo łagodna zima, wczesna wiosna, sucha i ciepła jesień. W samej miejscowości oraz w jej okolicy nie funkcjonują żadne ośrodki przemysłowe, nie ma też żadnych czynników pogarszających jakość powietrza, skutkiem czego w Truskawcu możemy cieszyć się odpoczynkiem wśród wolnej od zanieczyszczeń przestrzeni. Kolejne czynniki, które wpływają na wyjątkowość tego miejsca, to występujące tutaj wody lecznicze oraz swoista odmiana borowiny – ozokeryt.

Naftusia – najsłynniejsza i niepowtarzalna w swoich efektach woda mineralna Truskawca. Należy ona do wód słabo zmineralizowanych, w skład której wchodzi węglowodór, wapień i magnez. Oprócz soli, zawiera szereg biologicznie czynnych ingredientów z nafty, której zawdzięcza swoją nazwę. Niektóre właściwości „Naftusi” tłumaczy się obecnością tych substancji, a także żelaza, litium, miedzi, rodonu, ołowiu i srebra. Podstawą wpływów Naftusi na organizm jest jej wyraźne działanie moczopędne, co sprzyja ługowaniu dróg moczowych z piasku i małych kamieni oraz usuwaniu z organizmu toksycznych produktów przemiany materii ciała. Akumulacja ostatnich występuje przy chorobach wątroby i nerek, zaburzeniach metabolizmu itp. Naftusia normalizuje przemianę materii, poprawia stan funkcjonalny ośrodkowego układu nerwowego, ma właściwości żółciopędne. Szereg chorób żołądka i jelit występuje na tle chorób wątroby, nerek, trzustki i innych narządów, a choroby przewodu pokarmowego z kolei mogą powodować choroby tych narządów. Dlatego znacznej liczbie pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego zażywanie Naftusi jest bardzo rekomendowane i pożyteczne.

Ozokeryt – jest to naturalny, żywicowy produkt z nafty. Zawiera oleje, neutralne żywice, asfalteny, azot, siarkę, żelazo, potas, sól oraz czynne substancje biologiczne.
Medyczny ozokeryt ma wysoką pojemność cieplną i niską przewodność cieplną. Podczas aplikacji (nałożenia) wosku na skórę, substancje, które go tworzą, działają w określony sposób na pacjenta, tak przez układ nerwowy, jak i przez krew, do której wnikają w skórę przez niektóre z jego części składowych. Równie ważna jest możliwość kurczenia wosków mineralnych po schłodzeniu. Stopniowa kompresja przyczynia się do głębszego ocieplenia w miejscu, gdzie ozokeryt jest nałożony.
Aplikacje wosku ziemnego działają przeciwzapalnie i lekko znieczulająco, działają rozkurczowo, ograniczają pracę i funkcję wydzielniczą żołądka
i jelit. Jako cieplna procedura działa uspokajająco na centralny układ nerwowy pacjenta. Ozokerytoterapia w Truskawcu używana jest i przy chorobach wątroby, dróg żółciowych, kamicy moczowej, skazach soli, chorobach stawów, chorobach ginekologicznych i układu nerwowego.

Sanatorium „SZACHTAR” – jest to siedmiopiętrowy budynek, funkcjonujący jako złożony zespół, obejmujący część sypialną, centrum medyczne i diagnostyczne, oraz stołówkę i kawiarnię. Sanatorium położone jest 2 km od dworca kolejowego i autobusowego. Spacer do centralnej pijalni wód mineralnych lub do centrum miasta zajmuje 15 minut. Na terenie sanatorium znajduje się basen rehabilitacyjny, sauna, siłownia, boiska do gry w piłkę, sala sportowa, własna pijalnia wód mineralnych, wypożyczalnia rowerów, biblioteka, salon kosmetyczny, SPA, bar. Przed budynkiem teren spacerowo-parkowy. Pokoje 1, 2 –osobowe z łazienką, balkonem, TV, lodówką, czajnikiem elektrycznym, suszarką do włosów. W wydzielonych pomieszczeniach do dyspozycji pacjentów pralki, żelazka i deski do prasowania. Wyżywienie 3 x dzienne – dietetyczne, serwowane, ukraińskie.

Świadczenia

- przejazd autokarem kl. turystycznym;
- 13 noclegów w pokojach 2 - osobowych (łazienka, lodówka, TV, telefon, czajnik, naczynia, sztućce, suszarka, ręczniki, balkon);
- 13 śniadań, 12 obiadów, 13 kolacji (wyżywienie dietetyczne, do każdego posiłku 3 zestawy – do wyboru);
- w pierwszym dniu wizyta u lekarza. Dla każdego pacjenta jest tworzony indywidualny program leczniczy;
- zlecone zabiegi na czas pobytu: każdego dnia około 4 - 6 zabiegów wg wskazań lekarza (m. in. masaże ręczne, masaże podwodne, różne wanny, płukanie jelit, zabiegi fizjoterapeutyczne, leczenie ozokerytem (odpowiednik borowiny) i inne;
- wstęp na basen, siłownię;
- codzienne picie wskazanej przez lekarza wody leczniczej;
- korzystanie z zaplecza rekreacyjnego;
- program kulturalny (niepłatne pokazy, odczyty, występy, etc);
- całodobowa opieka pielęgniarska;
- opieka pilota;
- zdalna opieka rezydenta w trakcie pobytu;
- ubezpieczenie KL i NNW.

Uwagi

* osoby powyżej 65 roku życia mogą dodatkowo ubezpieczyć się indywidualnie od chorób przewlekłych;
* na terenie obiektu są: sklepy, kawiarnia, sala taneczna, aula teatralna, gabinety kosmetyczne, SPA, pijalnia wód, kantor, pomieszczenia z pralką i żelazkiem, bezpłatne WiFi w każdym pokoju;
* ponadto dla osób chętnych za dodatkową opłatą, własnym autokarem (przy minimum 30 osobach), wycieczki z polskim przewodnikiem do: DROHOBYCZA, LWOWA a także widowisko w miejscowym DELFINARIUM i wieczór integracyjny;
* zapisując się należy przelać na nr konta bankowego Biura „Emanuel” kwotę 500 zł (I rata) tytułem zadatku oraz zgłosić telefonicznie lub osobiście do biura następujące dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, pesel, serię i nr paszportu, telefon kontaktowy;
* wpłata II raty (stanowiąca pozostałą część ceny) wymagana w terminie do 30 dni od daty wyjazdu;
* dla chętnych możliwość uczestnictwa w liturgii w języku polskim w kościele p/w Wniebowzięcia NMP w Truskawcu. Dojście z sanatorium do świątyni zajmuje zaledwie 15 - 20 minut;
* możliwość wsiadania na trasie.

Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie w przypadku zaistnienia sytuacji niezależnych od organizatora.